Mutluluğu Dağıtmak

Paylaş:

Son Yazılar:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Size bugün bir kitaptan bahsedeceğim . Kitap Yirmi dilde beş yüz elli bin kopya olarak basıldı.  Daha bitmedi .  Yüz on ülkede ve üç yüz bin şehirde ilham kaynağı oldu . Kitap’ın ismi ” Mutluluğu dağıtmak , Karı , Tutkuyu ve Amacı Bulmaya Uzanan Bir Yolculuk . Zappos.com’un kurucusu ve Ceo ‘su Tony Hsieh’in yazdığı bu kitabı okumanızı tavsiye ederim .

İşim gereği işletmelerde koçluk yapıyorum . Gerek işletme içerisinde yaşayan eğitim akademisi kuruyor gerek te üst yönetimlere niş eğitimler veriyorum . Burada en çok karşılaştığım sorunlardan birisi kurum içi kültürün oluşması ve kurum da mutlu olmayı tam olarak becerilememesi . İş te  u nedenle bu önerdiğim kitap tam da bu konuya temas etmiş . Kitap 2011 yılında New York TIMES En İyiler Listesinde 1. sırada yer almasının kanıtı da bu söylediklerim olmuş : ŞİRKET KÜLTÜRÜNE ÖNCELİKLİ OLARAK ODAKLANILMASI , EĞER İŞ TE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BAŞARI İSTİYORSANIZ MUTLULUK BİRİMİNE ÖNCELİK VERİLMESİ . !!! Ne kadar açık ve ne kadar net değil mi ?

Peki sizin kurum kültürünüzü oluşturan temel değerleriniz neler  ? Var mı ? Bu değerleri web sitenizi yapan kişiler mi belirledi yoksa bir amaç dahilinde sizler mi hazırladınız ? Bu değeler ve kültürü siz uyguluyor ve çalışanlarınız biliyor mu ? Ben bu soruların devamını pek tabiki getirebilirim ama size açık söyleyim çok az bir grup /şirket bu sorulara evet diyor .

Gelin MUTLULUĞU DAĞITMAK KİTABINA tekrar dönelim  .. Bu haraketin kendine özgü ve çarpıcı öz değerleri var ..

  1. Tutku ve anlamla yaşa ve kendine karşı dürüst ol. ( tutku ve dürüstlük değeri ).
  2. Uyum içerisinde düşün, söyle ve yap. ( takım olmak ve birliktelik değeri )
  3. Dürüstlük ve saygı çerçevesinde iletişim kur. ( saygı )
  4. Eğlen , iham ver , ilham al.( Eğlen )
  5. Alçakgönüllü ve minnettar ol.
  6. Anlamlı ilişkiler inşa et. Sosyal ol  ( sosyallik )
  7. Zihnini ve kalbini açık ve birbirine bağlı tut.
  8. Macgyver & Bruce Lee gibi ol. Az ile daha fazlasını yap, yaratıcı ve maceraperest ol, su gibi akışkan ol. ( yaratıcı ve maceraperst )
    ZAPPOS ‘un bu değerlerinin altında yatan önemli bir durum  var . MUTLU ÇALIŞAN = MUTLU MÜŞTERİ . Öncelikle çalışanın eğlenmesini ve kalıplarının dışına çıkması yönünde cesaretlendirme var . Pozitif bir takım ve aile olmaya özen gösteriyorlar . Açık ve dürüstlükle iletişim kuruyorlar ve bunun yanında sinizmi ortadan kaldırıyorlar .  Doğal olarak mutlu çalışan oluyor ve mutlu birliktelikler meydana geliyor .Son zamanlarda  çalıştığı şirketi beğenmeyen, sürekli olarak eleştiren, şirketinin dürüst ve adil olmadığına dair bir inanç geliştiren, duygusal olarak olumsuz tepkiler gösteren çalışanların sayısının zamanla arttığını gözlemlememiz de mümkün, arada sırada etrafınıza dikkatlice bakmanız yeterli .İşte bu nedenle kurum kültürünüzü inşa ederken değerlerinize dikkat edin . Mutluluğu birimini öncelik verin ve çalışanlarınıza ilham verin . Ben herşeyi yapıyorum demeyin .  Şirketinizin aynasına dürüstçe bakın ve değişimi hemen başlatın .

Son
Postlar