Mutlu Evlilik

Paylaş:

Son Yazılar:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Çiftlerin en çok istediği, hayal ettiği önemli şeylerden biri de beraber yaşlanmaktır. İmzalar, her zaman hastalıkta ve sağlıkta, zenginlikte ve yoksullukta diye atılır. Karşınıza çıkacak olan  nice farklı kilometre taşları; sahip olacağınız çocuklar, yapacağınız borçlar, iş hayatınızdaki inişler-çıkışlar, kayıplar, vs. vs. Sonuçta, hayat denilen yolculuk bazen güneşli bazen bulutlu, bazen de gök gürültülüdür.

Peki, evlilik hava şartları böylesine hareketli olan bir hayat içerisinde nasıl ilerlemeli ?
Daha da önemlisi, bir yandan arabayı dikkatli kullanıp, diğer yandan güzel yerlerden geçerken manzaranın tadını çıkarabilir miyiz ?

Eskilerin, “evlilik ciddi bir müessesedir” sözünden kastı, pek çok sorumluluğu içinde barındırmasındandır. Aslında eşlerin, evine ve eşine karşı olan sorumlulukları, birer yükümlülüktür. Bu sorumluluklardan kaçmak, yükün tek tarafa yüklenmesi ise evlilik bağını zedeleyen en önemli unsurlardandır.

Bir evliliği yürütmek kolay olmadığı gibi, çok zor olmadığı da aşikardır. İçerisine sevgi, sorumluk, anlayış gibi her şeyden birer tutam atıp harmanladığımızda, ortaya yolunda giden bir beraberlik çıkar.  Evlilik sandviç gibidir. ‘Henry Boy’e’ ait söz tamda yerindedir. İçine ne kadar çok şey katarsanız, lezzeti o kadar artar.  Ancak bunu bilmek ayrı, uygulayabilmek çok ayrıdır.

Peki evlenince neler değişiyor ? diye sorduğumuzda ise,  
Birlikte atılan imza ile, ilişkinin kurumsallaşması, bireysel hayattan çıkıp , ortak bir yaşama dönülmesi söz konusudur. Ve o yaşam iki kişinin de istemediği bir hayat olmaması için, eşlerin dikkat etmesi gereken çarpıcı başlıkları sıralamak gerekirse;

  • Kayınvalide sendromu : Evliliği olumsuz etkileyen nedenlerin başında olmakla birlikte, kayınvalide ile münakaşaya girmek, irtibatı azaltmak ,eşe bu konuda baskı yapmak çözüm olmamaktadır. Evlilik bağlarını zedeleyen önemli unsurlardan biridir.
  • Yatağınızı ayırmayın : Yatakta soğuk davranmak ve kısıtlama. Zamanla alışkanlık haline gelip eşler arasında ciddi kopukluklar yaratabilir. Evlilikte cinsel hayatın iyi olması bağlayıcı unsurlardan biridir.
  • Heyecanın bitmesine müsaade etmeyin : Küçük sürprizler yaparak, şaşırtmak, birbirine zaman ayırmak ve ortak sosyal faaliyetlerdeki beraberlik, ilişkiyi zinde tutan etkenlerden sadece bir kaçıdır.
  • Ayrılma ve boşanma kelimelerinin kullanılmamasına dikkat etmek : Bitti, ayrılalım gibi kelimeler kullanılmamalıdır. 40 defa söylenen şeyin gerçekleşeceğine inanılıyorsa, bununda gerçekleşmesi olağandır.
  • İletişim : Birbirinin sözünü kesmeden dinlemek, kıyaslamaya girmemek, bağırarak konuşmamaya dikkat etmek, iletişimdeki paylaşımı güçlendirecektir.
  • İnatlaşma : Kesinlikle inat olmamak gerekiyor. Bu durum çiftlerin birbirinden soğumasına ve ev içerisinde savaş çıkmasına neden olabilir.
  • Kıskançlık : Azı karar, çoğu zarar verir.
  • Aldatma : Ciddi bir kazadır. Genelde ölümle sonuçlanacağı için. Kazaya sebebiyet verecek şeylerden kesinlikle sakınılmalıdır.
  • Şiddet :Sözün bittiği yerdir. O nedenle şiddeti önlemek için, sorun olduğunda mutlaka aile terapistine gitmek gerekir.

Aslına bakarsanız , mutlu evliliğin gizli bir formülü yada sırrı da yoktur. Mutlu evlilik iki kişilik bir ilişkinin iyi ve başarılı bir yönetimidir. Tabi ki insan önce  kendini iyi yönetebilmeli. Kendini iyi yöneten , her şeyi iyi yönetir.

Sokrates’i hepiniz bilirsiniz. Evliliğinin, onu filozof yaptığını biliyor muydunuz peki?

Kendisine evlilikle ilgili soru soran gençlere, tam bir çerçeve değiştirme örneği sunmuş ve eşiyle yaşadığı bir olayla da örneklendirmiştir.
Filozof Sokrates ve eşi bir türlü geçinemiyormuş. Bir gün hanımı Sokrates’e bağırıp çağırırken bakmış kocası hiçbir tepki göstermiyor, bir kova suyu alıp başından aşağı boşaltmış. Sokrates eşine sert tepki vermek yerine mizah kullanmayı tercih etmiş ve şöyle demiş :
‘bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak bekliyordum zaten’

Kulağa gelen müzik tekse de, onu oluşturan notalar farklıdır. ‘Halil Cibran’

Anlaşmazlıklar olabilir. Önemli olan anlaşmazlıkların varlığı değildir, onları çözerken ilişkinizi en az yıpratacak yöntemi uygulamak önemlidir. Evliliğin en önemli unsurları sevgi ve saygıdır. Bu ikisi yitirilmediği sürece çözülmeyecek sorun yoktur.

Uzun lafın kısası ;  iyi niyet, birbirine açıklık , esneklik , ön yargıdan uzak davranmak ve mutlu olma isteği olmadan başarılı bir evliliğe ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle şu da bir gerçektir ki , ben değil biz olunması evliliğin en önemli ilkesidir.

Yasemin KILGI
Profesyonel Koç
28.02.2021

Son
Postlar